Staff

Staff can be contacted by email using the format firstnamelastname@utc-silverstone.co.uk

Executive Team

Neil Patterson – Principal

Neil Patterson

Neil Patterson took up the position of Principal in March 2013 and worked with the UTC’s partners and governors to develop the curriculum and oversee the construction of the £10m campus. Prior to joining he was Chief Engineer at McLaren Automotive, where he worked for nearly 14 years. At McLaren he played a key part in the company’s transition from a motorsports based engineering company to a full-fledged automotive manufacturer.

Vanessa Stanley – Deputy Principal

VanessaStanley
Vanessa brings a wealth of 25 years of experience in running schools. After gaining a B.Eng. in Aeronautical Engineering at Imperial College, London followed by a PGCE at Kings College, London, she began her teaching career in Wiltshire where she quickly became Head of Science before moving to Magdalen College, Brackley. Over recent years she has worked at The Hazeley Academy in Milton Keynes where she was instrumental in setting up the new school and achieving a grade of Outstanding from Ofsted within 2 years.

John McAfee – Assistant Principal, Pastoral Head, Head of 6th Form and Designated Senior Person for Safeguarding

Neil Hopkins – Business Manager

Leadership Team                          

James Cleave – Head of Faculty – Engineering & Design
Kate Lewis – Head of Faculty – Global Communications (English, German & Media Studies)
Dr Zoe Spavold – Head of Faculty – Science, Technology and Mathematics
Julie Muscutt – Head of Faculty – Global Events (Business Studies, Travel & Tourism, Geography, Citizenship, PE)
Georgie Hart – Head of Key Stage 4
James Moore – Head of Teaching & Learning                      

Admininstration and Support

Christie Norris – SENCO
Fiona Hall – Deputy Pastoral Manager and Lead Cover Supervisor
Chris Knapman – Teaching Assistant / Cover Supervisor
Heather Hill – Teaching Assistant / Cover Supervisor
Melissa Yates – Teaching Assistant / Cover Supervisor
Stacey Conopo – Teaching Assistant / Cover Supervisor
Claire Davies – Teaching Assistant / Cover Supervisor
Jane Thompson – Teaching Assistant / Cover Supervisor
Alex Isles – Engineering Technician
John Isles – Engineering Technician
Debbie Forster – Science Technician
Nicola Woodhead – PA to Executive Team
Lucy Hughes-Martin – Exams Officer
Nick Jenkins – Site Officer
Rebecca Midgley – Data Manager
Alison Williams – Finance Manager
Sonia Ramos-Gardel – Receptionist

Teaching Staff

Engineering & Design

Head of Faculty
James Cleave

Engineering
Tom Andrewartha
Allen Bower
James Cleave
Robert Cowan
Chris Cullen
Ben Dickens
Yvonne Elsam
Alex Isles
Tim Jenkins
Chris Knapman
John McAfee
Mark Robertson
Vanessa Stanley
Paul Thomas
Andrea Triggs
Martin Wincott

Design & Technology
Robert Cowan
Rob Hamilton
Ben Dickens
Andrea Triggs
Martin Wincott

Global Communications

Head of Faculty
Kate Lewis

English
Janet Buck
Rob Hamilton
Kate Lewis
James Moore
Dr Morna Ramday
Emma Todd

German
Luciane Guntner

Media Studies
James Moore
Emma Todd

Science, Technology and Mathematics

Head of Faculty
Dr Zoe Spavold

Chemistry
Dr Zoe Spavold

Computing
Andrew Bee
Mike Cheshire
Jennifer Page

ICT
Tom Andrewartha
Andrew Bee
Mike Cheshire
Luciane Guntner
Jennifer Page

Mathematics
Kate Hardiman
Tim Jenkins
Rebecca Shepherd
Stephanie Wilkie

Physics
Jenny Andrewartha
Tom Andrewartha
Mark Longford
Vanessa Stanley

Science
Jenny Andrewartha
Tom Andrewartha
Andrew Bee
Chris Cullen
Mark Longford
Dr Zoe Spavold
Stephanie Wilkie

Global Events

Head of Faculty
Julie Muscutt

Business Studies and Events Management
Juliet Hanson
Julie Muscutt

Citizenship
Luciane Guntner

Geography
Rob Hamilton
Jo Silvestre

PE & Sport
Dominic Fitzhugh
Jo Silvestre

PSHCE
Yvonne Elsam
Luciane Guntner
James Moore

Travel & Tourism
Julie Muscutt

Form Tutors

Form Group Form Tutors
Year 10
10MEL
10BCN
10NUR
10ABU
10SPA
10SHA
Melbourne
Barcelona
Nurburg
Abu Dhabi
Spa
Shanghai
Miss Hall
Mr Dickens
Mr Longford
Mr Andrewartha
Mr Cleave
Miss Lewis
Mr Hamilton
Mrs Norris
Miss Hill
TBA
Mr Cheshire
Mrs Guntner
Year 11
11BUD
11MCO
11KOR
11KUL
11TXS
Budapest
Monte Carlo
Yeongam
Kuala Lumpur
Austin Texas
Mr Cowan
Mr Cullen
Mr Moore
Mr Bee
Mr Jenkins
Mr Hopkins
Mr Wincott
Miss Todd
Miss Silvestre
Miss Page
Year 12
12MTL
12BRA
12SIN
12SYD
Montreal
Brazil
Singapore
Sydney
Mrs Muscutt
Mrs Hanson
Mr Bower
Miss Hardiman
 .
 .
Mr Fitzhugh
Mrs Buck
Year 13
13BAH
13SIL
13MON
13AUS
13SUZ
Bahrain
Silverstone
Malpensa Nr Monza
Austria
Suzuka Japan
Miss Shepherd
Mr Robertson
Mrs Wilkie
Dr Ramday
Dr Spavold